Tongue piercing – o czym warto wiedzieć?

Wiele osób decyduje się na ozdobienie swojego ciała tatuażami czy kolczykami. Wśród tej drugiej grupy najczęściej spotykanymi rodzajami kolczyków są te w uszach. Salony oferujące usługi percingowe proponują jednak bardziej wybujałe i zaawansowane sposoby oraz miejsca, gdzie ma dojść do przekłucia. Wybór jest naprawdę niemały; kient może przekłuć takie miejsca jak płatki ucha, brwi, nos, a nawet jego przegrodę, wargę lub język. Tongue piercing nie jest aż tak popularną modyfikacją ciała jak przekłucie uszu, ale również cieszy się dużym zainteresowaniem.

Co warto wiedzieć o przekłuciu języka?

Przede wszystkim trzeba napomnknąć, że jest to zaawansowany piercing. Decydują się na niego ludzie mający już w przeszłości doczynienia z piercingiem. Rzadko zdarza się, aby kolczyk w tongue był czyimś pierwszym. Jest to raczej wybór osób doświadczonych i skorych do powiększenia swojej kolekcji. Niektórzy nie kierują się tylko aspektami wizualnymi, ale także zaletami seksualnymi. Ponadto kolczyk znajdujący się we wnętrzu ust jest nietrudny do ukrycia.

Jednak warto rozważyć plusy jak i minusy jakie niosą ze sobą kolczyki do tongue. Przekłucie języka jest uznawane za jedno z najboleśniejszych doświadczeń pircingowych. Sam zabieg niesie za sobą ryzyko uszkodzenia nerwów oraz naczyń krwionośnych znajdujących się w języku. Dlatego istotne jest, aby przekłucia dokonała osoba doświadczona i kompetentna, w salonie piercingu lub w salonie tatuażu. Kolczyki tongue prawdopodobnie będą powodować problemy z zębami m.in. mogą niszczyć szkliwo czy dziąsła.

Istnieje wiele rodzajów tongue piercingu m.in. różniących się od siebie miejscem wykonania nakłucia. Przed pójściem do salonu warto zapoznać się ze wszystkimi z nich, bo może znajdziemy coś bardziej pasującego do nas i naszych oczekiwań:
„standard tongue piercing” – jest to najopularniejsza odmiana piercingu języka polegająca na przebiciu samego środka,
„double tongue piercing” – piercer wykonuje pionowe podwójne przekłucie języka,
„tongue web piercing” – polega na horyzontalnym przekłuciu wędzidełka,
„venom piercing” – język zostaje podwójnie i równoległo przekłuty,
„tongue split” – piercer dokonuje rozcięcia języka,
„snake eye” – jest to przekłucie języka na czubku tak, aby imitował głowę węża.
Cena wykonanego przekłucia zależy od wybranego rodzaju. Najtańsze zabiegi zaczynają się od 100 złotych, a te najdroższe dobijają nawet do 1000 złotych – tyle kosztuje np. „tongue split” .

Jak przebiega zabieg przekłucia?

Taki zabieg jakim jest tongue piercing należy wykonać tylko w profesjonalnym salonie piercingu lub tatuażu, gdzie powinny zostać zastosowane wszystkie zasady higieny. Jednak tego typu zabieg jest zaawansowany i niesie za sobą duże ryzyko, dlatego nie powinny go wykonać osoby:

ciężarne,
mające problemy z krzepliwością krwi np. chorujące na zakrzpicę,
zmagającymi się z choćby najmniejszymi chorobami języka,
leczące sie na nowotwory,
chorujące na cukrzycę,
mające alergie.
o bardzo niskim progu bólu
Sam zabieg nie trwa długo, bo zaledwie kilkadziesiąt sekund. Jednak muszą poprzedzić go sterylne przygotowania. Najpierw samodzielnie dokonujemy zdezynfekowania jamy ustnej, następnie piercer suszy nasz język. Przed przekłuciem specjalista oznacza na języku miejsce, gdzie dokona przekłucia. W międzyczasie przytrzymuje on język za pomocą specjalnych szczypiec w taki sposób, aby go unieruchomić. W ciągu kilku sekund dochodzi do przekłucia oraz założenia kolczyka przez piercera. Kolczyki do piercingu tongue są zwyczajne, niewyróżnające się i wykonane ze stali chirurgicznej. Po zagojeniu się rany można je jednak samodzielnie wymienić.

Po zabiegu może wystąpić opuchlizna i ból języka o czym poinformuje nas specjalista. Gojenie się rany trwa dużo dłużej w porównaniu do samego zabiegu, bo aż około miesiąca. Podczas okresu gojenia się rany należy przepłukiwać jamę ustną po każdym posiłku naparem z szałwii lub rumianku. Nie wolno rzuć gumy oraz trzeba dbać o higienę zębów nową, wyparzoną szczoteczką. Nie należy również całować się z języczkiem. Piercer poinformuje kienta o tym, że język może być opuchnięty, nadwrażliwy oraz lekko krwawić przez pierwszych 5 dni po wykonanym przekłuciu. Po upływie tego czasu obrzęk i ból powinny ustąpić.

Jeśli jednak opuchlizna nie znika, a ból staje się coraz silniejszy trzeba zgłosić się do lekarza. Może też zdarzyć się, że stan zdrowia twoich zębów uległ widocznemu pogorszeniu. Nie można tego ingorować, w takim przypadku należy umówić się na wizytę u dentysty w jak najkrótszym czasie. W rezultacie nie wykluczone jest, że konieczne będzie wyjęcie kolczyka i pozwolenie dziurce zarosnąć.

Biżuteria do piercingu tongue – jak wygląda wymiana kolczyków po zabiegu?

W czasie, kiedy rana jest świeża nie wolno pod żadnym pozorem bawić się, zahaczać i obijać nim o zęby, a co dopiero wyjmować kolczyk. Dopiero po ukończonym procesie gojenia rany należy wymienić kolczyk do tongue z Crazyneedles.pl na mniejszy rozmiar. Na stronach internetowych lub w sklepach stacjonarnych można zakupić wiele przeróżnych kolczyków do języka. Wybór jest naprawdę duży, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.