Kiedy stosować krople nawilżające do oczu

Krople nawilżające do oczu dostępne są bez recepty. Stosują je osoby, które sporo czasu spędzają przed komputerem lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Sprawdzą się u wszystkich tych, którzy odczuwają pieczenie lub swędzenie oka, a także mają zdiagnozowany zespół suchego oka. 

Jak działają krople nawilżające do oczu?

Krople nawilżające należy aplikować bezpośrednio do oka lub do worka spojówkowego (zgrubienie skórne w okolicach kącika oka). Często nazywane są sztucznymi łzami, ponieważ spełniają ich funkcję:

 • tworzą warstwę filmu na powierzchni oka, dzięki któremu oko nie wysycha
 • regenerują komórki nabłonkowe wokół gałki ocznej, eliminując pieczenie i swędzenie
 • usuwają drobne zanieczyszczenia, które w naturalny sposób przedostają się do oka i też mogą powodować nadwrażliwość

Kto powinien stosować krople nawilżające do oczu?

krople nawilżające do oczu

Po krople nawilżające najczęściej sięgają osoby, które odczuwają swędzenie i pieczenie oczu. Zdarza się też, że ich oczy są zaczerwienione i łzawią. Wielu ludziom, którzy mają zbyt suche oczy, pogarsza się wzrok – widzą rozmazane kształty liter. Po części może być to związane również z tym, że nadmiernie przecierają oko dłonią, by zniwelować przykre dolegliwości.

Krople nawilżające są dostępne bez recepty. Jeśli jednak osoby używające ich nie odczuwają żadnej poprawy i muszą po nie sięgać kilka razy dziennie, powinny skonsultować się z okulistą. Badanie wzroku pozwoli wyeliminować inne choroby oczu, takie jak zapalenie, a także wady wzroku. 

Jakie krople nawilżające do oczu wybrać?

Krople nawilżające poszczególnych producentów mają bardzo podobny skład. Zwykle zawierają hialuronian sodu, sorbitol i glikol polietylenowy. To bezpieczne składniki, które stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, nie będą szkodzić.

Na rynku dostępne są krople:

 • w jednorazowych ampułkach – sprawdzą się u osób, które rzadko z nich korzystają i nie są w stanie zużyć całej buteleczki kropli
 • w buteleczkach z terminem ważności od 1 do 6 miesięcy od otwarcia – kupują je ci, którzy używają kropel codziennie i uda im się zużyć opakowanie nim minie termin przydatności
 • w sprayu – są wygodniejsze w stosowaniu, ale powinny na nie uważać kobiety w makijażu, ponieważ mogą go rozmazywać

Co powoduje suchość oka?

Niektórych przyczyn występowania suchości oka można uniknąć. Wtedy często udaje się ograniczyć stosowanie kropli nawilżających.Te, choć są bezpieczne, używane przez wiele lat każdego dnia mogą powodować zwężenie naczyń krwionośnych w gałce ocznej. Gałki oczne wysychają najczęściej z powodu:

 • przebywania w pomieszczeniach z suchym powietrzem (klimatyzacja, centralne ogrzewanie zimą)
 • wielogodzinne korzystanie z monitorów (światło niebieskie jest szkodliwe nie tylko dla oka, ale może też zaburzać produkcję melatoniny)
 • niewłaściwego oświetlenia – zimne i punktowe światło nie jest odpowiednie do czytania
 • promieniowania słonecznego – wtedy należy chronić oczy odpowiednimi okularami
 • noszenie soczewek kontaktowych i ich nieprawidłowa aplikacja oraz konserwacja
 • przyjmowanie niektórych leków.